Proč se přezout do barefoot? Cesta k pevnějšímu zdraví začíná u nohou

Proč se přezout do barefoot? Cesta k pevnějšímu zdraví začíná u nohou

Důvodů, proč začít nosit barefoot boty, je mnoho – volnost, odzbrojující flexibilita a lehkost, vzpřímená chůze, prevence bolesti. Způsobují závislost.

Způsob naší chůze ovlivňuje stav celého organismu. Zdeformované prsty, ale i bolesti zad, hlavy či kolen jsou pouze malým výčtem toho, co může chůze v běžných botách způsobovat. Cesta, jak se těchto i dalších potíží zbavit, je přitom snadná – stačí nazout barefoot boty. Nejenže umožníte chodidlům plnit jejich přirozenou funkci, ale taktéž nastartujete svůj metabolismus, posílíte imunitu a tělo jako takové celkově srovnáte.

Proč odložit běžnou obuv

Je vcelku alarmující, že až 90 % z nás chodí špatně. Je to dáno hlavně nevhodnou obuví, která nejenomže deformuje chodidlo, ale i ho otupí. Když se podíváte na běžné boty, zjistíte, že mají nejen užší špičku, ale i silnou, tvrdou podrážku. Zabraňují tedy přirozenému rozšiřování chodidla do stran, naopak prsty stlačují k sobě a vytvářejí v podstatě jakousi dlahu, která chodidlu neumožňuje správně pracovat. Pokud navíc noha nemá přirozený kontakt se zemí, nedokáže reagovat na vnější podněty a stává se necitlivou až ztuhlou (odtud také studená chodidla).

Není to však jen chodidlo, které vinou nevhodné obuvi trpí. Například i jen malý podpatek křiví postavení celého těla a může vést nejen k bolestem nohou, ale i páteře, nebo dokonce hlavy. A co by vás možná při pohledu na váš botník ani nenapadlo – běžné boty bývají oproti barefootům mnohdy tak mohutné, že při nachození 10 000 kroků za den nazvedáte až 7 tun. A to už je pro nohy docela slušná zátěž, co říkáte?

Volnost pro vaše nohy, odzbrojující flexibilita a lehkost

Barefoot obuv respektuje přirozený tvar chodidla. Poskytuje maximální prostor pro všechny prsty. Zapomeňte na boty, které vás tlačí a vy je musíte „rozšlápnout”.

Čím se tedy barefooty odlišují od běžné obuvi a proč byste jim měli dát šanci? 

  • Hned na první pohled si nelze nevšimnout, že barefooty svým tvarem kopírují přirozený tvar chodidla, a mají tím pádem i širokou špičku. 
  • Když k tomu přičtete ještě fakt, že mají tenkou, flexibilní podrážku, už vám začne být jasné, že se v nich vaše chodidlo bude cítit úplně jinak. 
  • Nebudou se v nich nijak mačkat prsty, svaly budou moci správně pracovat (sbohem, studené nohy).
  • Navíc budete krásně vnímat terén, po kterém právě jdete.

Pro barefooty je ale typický i takzvaný nulový drop neboli žádný rozdíl mezi výškou paty a špičky. Laicky řečeno tyhle boty nemají ani sebemenší náznak podpatku. 

Proč je to důležité? 

  • Pokud je pata při chůzi výše než zbytek chodidla, nejenže se zkracují achilovky, ale taktéž se deformuje celkový postoj těla
    • Hrudník je vychýlený dopředu.
    • Břicho je nejen povolené, ale i vystrčené.
    • Hlava je naopak předsunutá

Jak již bylo řečeno výše, špatný postoj vám může způsobit například bolesti zad či hlavy.

Vzpřímená chůze jako prevence bolesti

I něco tak obyčejného, jako je chůze, může mít mnoho benefitů pro celý váš organismus. Pokud si nazujete barefooty, bude mít vaše chodilo kontakt se zemí a bude reagovat na všechny podněty. Tyto informace se navíc dostanou až do mozku, který si díky tomu udrží pozornost a lepší orientaci. Ale zpátky k chodidlům. 

Tušili jste, že palec na noze nese až 50 % váhy celého těla a že právě u něj začíná správný došlap?

  • Aby palec i ostatní prsty na noze správě pracovaly, je důležité mít v přední části boty dostatek prostoru
  • Pouze v tomto případě nebudete při chůzi dopadat tvrdě na paty, ale naopak na celou váhu chodidla a při jednotlivých krocích se budete odrážet od prstů
  • Velmi příjemný bonus – právě díky tenké podrážce dochází při chůzi k jakési masáži, při níž jsou neustále aktivovány akupresurní body
  • Tím se ve vašem těle zaktivují energetické dráhy (meridiány dle tradiční čínské medicíny) a posílí se činnost vnitřních orgánů.

Zdravými chodidly k plochému bříšku

Když budete správně chodit (odrážet se od prstů), vaše tělo se při chůzi krásně srovná

  • Hrudník se napřímí a vycentruje
  • Hlava nebude vystrčená dopředu a (nejen) z oblasti krční páteře zmizí zbytečné svalové napětí. 
  • Správný postoj ale povede i k celkově lepšímu postavení kloubů, a tím pádem i k jejich menšímu zatížení, čímž se sníží riziko bolestí kolen či kyčlí.

Nyní potěšíme zejména ženy po porodu. Správná chůze je totiž tím nejlepším způsobem, jak posílit střed těla a zároveň zredukovat diastázu. I v případě, že máte v oblasti břicha množství tukových zásob, uspokojivých výsledků se dočkáte již za dva měsíce každodenní (správné) chůze. A příjemný bonus na závěr – pokud budete mít posílené svaly kolem trupu, čeká vás i ploché bříško.

Přirozená a vzpřímená chůze stimuluje imunitu

To, jak tvrdě v běžných botách člověk dopadá na zem, negativně ovlivňuje nejen samotné nohy a pohybový aparát, ale dokonce i vnitřní funkce těla, na který mají vliv vibrace pohybu.

Správná chůze dokáže zázraky:

  • Skvěle nastartuje metabolismus a podpoří tak činnost imunitního systému
  • Z vašeho těla zmizí svalové napětí, uleví se i vašim vnitřním orgánům, které budou moci zaujmout svou přirozenou polohu. 
  • Zlepší se prokrvení, lymfa bude správně pracovat a z těla budou snadno odcházet toxiny.
  • Chůze velmi úzce ovlivní i dýchání – při správné práci chodidla se otevírá hrudník a plně se využívá kapacita plic. Tím se vám nejen sníží dechová frekvence, ale celkově se vám bude lépe dýchat. 
  • Lepší dýchání povede ke stimulaci trávicího traktu, a tím i k podpoře střevního mikrobiomu, který je z velké části zodpovědný za vaši imunitu.
  • Díky tenké podrážce dochází postupně k otužování chodidel a stimulaci reflexních bodů.

Důležité je umět správně chodit

To, že si koupíte nové boty, rozhodně není samospásné. Abyste z bosé chůze mohli čerpat výše uvedené benefity, je třeba se nejprve naučit správně chodit. Dříve, než uděláte první krůček, zaměřte se na celkovou pozici svého těla. Stůjte hezky napřímeně, nevystrkujte hlavu dopředu a trupem se rozhodně nepředklánějte. Ruce nijak křečovitě nesvírejte, naopak je nechte volně podél těla při chůzi se budou přirozeně pohybovat, a napomohou tak správné rotaci páteře. 

Měkce kladete nohy na zevní hranu patní kosti, následně malíkovou hranu chodidla, postupně položíte zbytek chodidla. Odval chodidla začíná odlepením paty a končí odrazem přes prsty. Nezapomínejte dýchat. Pravidelně, v rytmu chůze, abyste podpořili svůj krevní oběh a vyhnuli se nepříjemnému píchání v levém boku.

Kdy se bosobotám raději vyhnout

Než se dáte do nakupování, zhodnoťte svůj celkový zdravotní stav. Barefoot boty totiž nejsou vhodné pro každého. Trpíte-li vrozenou anatomickou vadou chodidel, případně pokud máte nějaký ortopedický defekt, vydejte se nejprve za svým fyzioterapeutem, případně ortopedem. Při chůzi byste si totiž mohli zbytečně způsobit zranění. Bosoboty se nedoporučují u vybraných ortopedických a neurologických diagnóz.

Jak si vybrat první barefooty

Barefootové boty mají tu výhodu, že se dají obout opravdu kamkoliv. Budete-li si kupovat svůj úplně první pár, je vhodné vybrat nějaký univerzální model, který může být z kůže, ale i z veganských materiálů. V našem e-shopu najdete jak stylové a pohodlné barefooty pro ženy, tak elegantní a komfortní bosoboty pro muže. Pokud si při nákupu nebudete jistí tím, jak vybrat správnou velikost, stačí se podívat do našeho praktického průvodce.

Kam dál povedou vaše kroky?


Související produkty


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.