Výběr správné velikosti barefoot obuvi je první krok na vaší budoucí cestě

Výběr správné velikosti barefoot obuvi je první krok na vaší budoucí cestě

Vybrat správnou velikost barefoot bot je snadné, pokud víte, jak na to. Vysvětlíme vám, jak postupovat, na co nezapomenout a to, kdy nohy změřit.

Vybrat správnou velikost se u barefoot obuvi může někdy zdát jako nadlidský úkol. Obzvlášť když vezmeme v potaz, že má každá ze značek své vlastní číslování. Plus je potřeba počítat ještě s takzvaným nadměrkem, aby chodidlo při chůzi správně pracovalo. Protože vám výběr samozřejmě chceme maximálně zjednodušit, připravili jsme pro vás podrobný návod. Jakmile si nohu správně změříte, číslo bot už si zvládnete vybrat na první dobrou.

Jak postupovat při měření chodidla

Aby vám barefooty sedly opravdu na 100 %, je naprosto nežádoucí, aby vás někde tlačily nebo vás při chůzi jakkoliv jinak omezovaly. Proto je velmi zásadním krokem nohu dobře změřit, a to od paty až po nejdelší prst (nemusí jít nutně o palec). K měření vám postačí čistý list papíru A4, který položíte na rovnou podlahu, a obyčejné tužka. Postupujte při tom takto:

 1. Bosky se postavte na papír a přeneste na chodidlo váhu celého těla.
 2. Tužkou si na papíře označte patu a nejdelší prst.
 3. Pomocí pravítka či krejčovského metru změřte délku mezi těmito dvěma body.
 4. Postup opakujte také u druhé nohy – rozdíl mezi chodily může být až 5 mm. Pro vás bude při výběru barefootů zásadní to delší.

Druhou možností je pak to, že při měření využijete knihu nebo jakýkoliv jiný předmět s rovnou hranou.

 1. Chodidlo bez ponožky položte na zem tak, aby pata byla kolmo ke stěně.
 2. Celý proces si můžete zjednodušit tak, že si přímo stoupnete na pravítko nebo krejčovský metr.
 3. Nyní položte knihu před svou nohu tak, aby se dotýkala nejdelšího prstu.
 4. Na chodidlo přeneste váhu a změřte vzdálenost mezi zdí a knihou.
 5. Celý postup opět opakujte u druhé nohy.

měření nohy

Měřidlo Plus 12 pro usnadnění práce

K měření chodidla můžete využít také speciální Plus 12 měřidlo. Nohu s ním (i u svých dětí) změříte velmi rychle, a díky tomu, že už počítá s nadměrkem 12 milimetrů, si pak velikost barefootové obuvi vyberete opravdu snadno. Pokud si navíc nebudete zcela jistí velikostí bot, které máte doma, můžete ho zcela jednoduše vložit i přímo do nich. Ihned tak zjistíte, jakou mají vnitřní délku.

Vnitřní délka boty není to samé, co délka chodidla

Pořád tak trochu tápete, co je to ta vnitřní délka boty, a netušíte, zda se jí označuje velikost boty, nebo nohy? Stručně a jednoduše, není to jedna a tatáž hodnota. Délka boty totiž nekoresponduje s délkou chodidla. A sice z toho důvodu, že je potřeba při výběru barefoot obuvi brát v potaz ještě takzvaný nadměrek. To, co je tedy v mm uvedeno u velikosti obuvi (např. 245 mm) = správný ekvivalent velikosti (38) neboli délka chodidla (237 mm) + nadměrek (zde 8 mm).nadměrek u barefoot obuvi

Proč počítat s takzvaným nadměrkem

Máte pocit, že zní pojem „nadměrek“ složitě? Ve skutečnosti je to s ním zcela jednoduché. Nadměrek je volný prostor v přední části obuvi, který zde slouží k tomu, aby se mohlo chodidlo správně hýbat. Tedy aby prsty při chůzi nenarážely do boty. Jeho délka se různí jednak podle typu obuvi a jednak podle toho, jak dlouho už v barefootech člověk chodí. Platí, že čím více zkušeností s barefoot botami máte, tím větší nadměrek si můžete dovolit

Obecně se ale doporučuje:

 • U sandálů /otevřených bot: v ideálním případě cca 5 mm (abyste zbytečně nezakopávali).
 • U balerín: opět přibližně 5 mm (aby se bota nevyzouvala).
 • U nazouvacích bot ve stylu mokasín: alespoň 6 mm (bota by se ale opět neměla vyzouvat).
 • U uzavřených šněrovacích bot: 5–10 mm (tedy obecně doporučovaný nadměrek).

Co u chodidla dále zhodnotit

Když si vybíráte barefooty, je velmi důležité nohu celkově zhodnotit. Kromě délky chodidla se zaměřte i na jeho šířku, stejně jako na výšku nártu. Nezapomeňte ani na kotníky (mohou být širší) nebo patu (může být naopak úzká) a podívejte se také na prsty. Zatímco někdo má delší ukazováček, jiný má zase hodně dominantní palec. A proč je to vlastně tak důležité? Jednotlivé značky, a dost často i jejich konkrétní modely, se různí. Každé noze tak může sedět něco úplně jiného.

Náš tip: Informaci, že se jedná o širší/užší model či o botu vhodnou pro vysoký nárt, najdete u jednotlivých produktů v e-shopu. 

tvary chodidla a nohy

Jakou velikost si vybrat

Tady je to zcela prosté. Jakmile si změříte obě chodidla, k naměřené délce většího připočtěte nadměrek 5–10 mm (v závislosti na typu obuvi i vašich zkušenostech s bosou chůzí). Výsledná celková hodnota vám říká, jaký rozměr boty je pro vás vhodný – např. velikost 38 s vnitřním rozměrem 245 mm. Pod každým modelem v e-shopu navíc najdete tabulku velikostí, s níž si pak snadno porovnáte svou naměřenou délku chodidla. Pokud si ale i tak nejste jistí správnou velikostí, stačí nám zavolat na číslo +420 771 112 763, a my vám s výběrem poradíme.

Na co dalšího ještě myslet

Abyste měli jistotu, že si barefootové boty vyberete opravdu správně, dali jsme pro vás ještě dohromady těchto pár osvědčených tipů a triků:

 • Při nákupu zimních bot pamatujte i na místo pro teplé ponožky.
 • U balerín naopak počítejte s tím, že je pravděpodobně budete nosit bosky.
 • Chodilo měřte ideálně navečer – během dne může nabývat na objemu.
 • Při výběru velikosti se řiďte tím chodidlem, které je delší (je to vcelku běžný jev).
 • Zkontrolujte si konkrétní rozměry u vámi zvoleného modelu – každá značka (často i model) mívá trochu jiné velikosti.

Na co dávat pozor u dětí

Změřit nohu u malého dítěte je ještě důležitější než u dospělého. Zejména v situaci, kdy potomkovi kupujete první barefootové boty. Dětské chodidlo rychle roste, a je tak zapotřebí jeho délku pravidelně přeměřovat, aby boty nikde netlačily. Kromě délky se i tentokrát zaměřte také na šířku chodidla, výšku nártu, mohutnost paty a podobně. Vybrat konkrétní dětský model si pak můžete v našem e-shopu naBOSo.cz.

Vyberte si své barefooty ještě dnes

Nyní už vám nic nebrání v tom, pořídit si barefootové boty, po kterých toužíte. Pokud se budete řídit naším návodem a chodidlo si správně změříte, snadno si vyberete dámskou i pánskou obuv vhodnou do práce i na volný čas.

Kam dál povedou vaše kroky?