Chcete, aby vám barefoot boty dlouho sloužily? Pak se o ně nezapomínejte dobře starat

Chcete, aby vám barefoot boty dlouho sloužily? Pak se o ně nezapomínejte dobře starat

Barefoot boty vyžadují pravidelnou péči, která se liší podle použitého materiálu. Péče začíná samotným nazouváním boty, čištěním, údržbou, sušením.

Kvalitní, poctivě ušité boty vám mohou dělat společnost po mnoho a mnoho let. Nezáleží přitom, zda většinu času sedíte za stolem v kanceláři, nebo pravidelně vyrážíte na túry do náročného terénu. Tak jako tak je totiž potřeba se o obuv také starat. Péče o boty ale zdaleka nezahrnuje pouhé mytí při nepřízni počasí. Chcete-li, aby vám dlouho vydržely, je potřeba používat i vosk, impregnaci nebo napínák. Na co všechno byste tedy při péči o svůj (nejen) barefootový arzenál měli pamatovat?

čištění bot

Myslete na to, z čeho jsou boty ušité

Než vezmete do ruky hadřík nebo krém na boty, je důležité vědět, s jakým materiálem máte tu čest. Ona si totiž taková broušená kůže žádá něco zcela jiného než třeba semiš. A zatímco plátěné tenisky můžete s klidnou hlavou svěřit pračce, lakované mokasíny byste v ní leda tak zničili. Z jakých materiálů tedy mohou být vaše boty vyrobené?

  • Hladká kůže – má jemně strukturovaný povrch s matnou či lesklou úpravou.
  • Lakovaná kůže – je hladká a díky lakové úpravě navíc i vysoce lesklá. Na rozdíl od kůže hladké je však velmi náchylná na mechanické či chemické poškození.
  • Nubuk – jde o kůži, která je broušená na lícní straně.
  • Semiš (odborně velur) – oproti nubuku je tahle kůže broušená po rubu a je zároveň odolnější vůči poškrábání či jinému poškození.
  • Spodková kůže – z téhle kůže bývají vyrobené hlavně společenské boty.
  • Povrstvená kůže – má na líci nanesený speciální materiál, který zvyšuje životnost bot, je tedy častá třeba u sportovní obuvi.
  • Syntetické materiály – například koženka nebo veganská kůže. Jsou vyrobené z PVC, ale i korku či ananasových listů. Velmi snadno se udržují a vzhledově připomínají pravou kůži, avšak nedosahují všech jejích kvalit.
  • Pryž – materiál podobný plastu, určený na výrobu pracovní ochranné obuvi.
  • Ne/tkané textilní materiály včetně konopí – obuv z nich vyrobená je velmi pohodlná, prodyšná a zároveň dostatečně odolná.
  • Vodonepropustná membrána (např. GORE-TEX) – speciální materiál, který se využívá hlavně u turistické obuvi. Zvyšuje totiž voděodolnost a prodyšnost bot.

boty Angles

Boty čistěte pravidelně a hlavně správně

Pravidelné odstraňování nečistot je naprostým základem. Určitě nechcete, aby se kůže na vašich botách začala vysušovat, nebo v horším případě dokonce praskat. V momentě, kdy přijdete domů, nezapomeňte obuv pečlivě otřít. Na běžné nečistoty a prach vám sice postačí pořádný kartáč, ale v momentě, kdy jsou boty plné bahna, už je vhodnější sáhnout po vlhkém hadříku. U semiše ho ale vyměňte za speciální gumu, abyste boty zbytečně nepoškodili.

Co dělat, když se vám na botách objeví odolnější šmouhy? Pokud nepomůže voda s trochou přírodního mýdla, je namístě sáhnout po speciálních chemických prostředcích. Než ho ale nanesete na celý povrch bot, proveďte nejprve zkoušku na nějaké skryté menší ploše. To abyste viděli, jak na daný produkt vaše boty reagují (jestli například nemění odstín).

Na čištění látkových bot, jako jsou třeba leguano, používejte suchý, měkký kartáček. Odolnější nečistoty pak můžete odstranit vlhkou houbou, případně se boty dají jednoduše vyprat v pračce. Použijte při tom prací pytel a jemný prací prostředek, teplotu nastavte na 30 °C. V žádném případě ale nepřidávejte aviváž, zapomeňte na odstřeďování a velkým obloukem se vyhněte také sušičce. Boty raději vycpěte novinami a nechte pozvolna uschnout v teple, nikoli však na topení.

Zbavte boty nepříjemného zápachu

Nepříjemný pach, který se line z bot po sportovním zápase, dlouhé túře nebo po náročném dni v práci, nemá rád nikdo. Zbavit se ho přitom můžete velmi snadno. Skvělé jsou například tyhle pytlíky ze směsi bambusového uhlí, minerálů a speciálních absorbentů. Nejenže absorbují vlhkost a pohlcují zápach, ale zároveň v botách zanechávají příjemnou vůni. Jako rychlé SOS pak také fungují různé deodorační spreje, které neutralizují pach nejen z bot, ale i z oblečení, čepic nebo tašek.

Dopřejte barefootům výživný kondicionér

Že se kondicionér používá na vlasy, to už dnes ví asi každý. Tušili jste ale, že se vyrábí i speciálně pro boty? Pečuje o ně nejen v momentě, než v nich uděláte první krok, ale doporučuje se preventivně ho používat i následně, a to každé dva až čtyři týdny. Na boty se nanáší houbičkou nebo jemným bavlněným hadříkem, nechává se chvíli zaschnout a pak se pečlivě rozkartáčuje po celé ploše bot. A výsledek? Kožené barefooty budou chráněné nejen před vysoušením, ale i popraskáním.

Na textilní obuv se však kondicionéry nehodí, takže pokud jim chcete dopřát péči navíc, pořiďte si takovou impregnaci, která boty zároveň vyživuje a oživuje jejich barvu.

Pamatujte i na leštění a impregnování

Čisté boty jsou sice základ, ale pokud se navíc budou i lesknout, pak s nimi na každé pracovní poradě jistojistě oslníte. Lešticí krémy a vosky jsou určené na barefooty vyrobené z kůže. Zatímco krém dodá botám pouze jemný, sametový lesk, vosk se naopak postará o to, aby se barefooty leskly jako zrcadlo. Krém má přesto tu výhodu, že se s ním pracuje velmi snadno. Stačí ho v tenké vrstvě nanést na očištěné boty a hadříkem/kartáčkem rovnoměrně zapracovat. Vosk si naopak vyžádá víc vašeho času – je třeba ho nanést krouživými pohyby a otírat botu tak dlouho, dokud se nebude krásně lesknout.

A co taková impregnace? Ta předejde nejen hlubokému zašpinění, ale i tomu, aby se vám (nejen) za sychravého počasí dovnitř boty dostala vlhkost. Nanáší se zásadně na suché, čisté boty a při pravidelném nošení se používá každé dva týdny. Pokud ale konkrétní model nosíte spíše sporadicky, úplně postačí, pokud budete impregnaci používat přibližně jednou za šest týdnů. Skvělá je například tahle, která je vhodná na barefooty z jakéhokoliv materiálu.

Ideální sušení? Na radiátor zapomeňte

Chcete-li svůj oblíbený pár zaručeně zničit, pak ho po příchodu domů položte na rozpálený radiátor. Že to tak běžně děláte? Pak se tohoto svého zlozvyku raději co nejrychleji zbavte. Sálavé teplo totiž vede k tomu, že boty tvrdnou, ty kožené mohou dokonce popraskat. Možností je sice dát boty na parapet, který je nad radiátorem, mnohem lépe ale uděláte, když do bot vložíte speciální napínáky, případně staré noviny a necháte je při běžné pokojové teplotě pomalu vyschnout.

Až budou boty úplně suché (přibližně po třech dnech), dopřejte jim opět impregnaci, aby byly dále chráněné před špínou i vlhkostí.

Nepodceňujte ani správné obouvání

I při zdánlivě nevinném obouvání si můžete boty zbytečně ničit. Pokud máte ve zvyku si je obouvat jen tak bez lžíce, nebo dokonce i s utaženými tkaničkami, pak zbytečně riskujete, že se boty zmačkají, poškrábou nebo někde popraskají. Nejprve tedy tkaničky rozvažte a povolte, pak vezměte do ruky nazouvák, boty nazujte a úplně na závěr si zavažte tkaničky. Lžíci ale používejte i u kozaček, kotníčkových bot bez tkaniček a klidně i u balerín.

Ta trocha péče se vám vrátí

Ať už máte kožené barefoot boty, nebo spíše nosíte plátěné tenisky, určitě jim pravidelně věnujte pár minut svého času. Pokud se o ně budete pečlivě starat a opatrně si je obouvat, uvidíte, že vám budou dělat radost po dlouhá léta. Přece jen by byla škoda kvůli vlastní lenosti přijít o tak krásnou obuv, která vás stála nemálo peněz.

Kam dál povedou vaše kroky?

 


Související produkty


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.