ROZHOVOR S JIRKOU SOUČKEM: Angles: nadčasová elegance a jedinečné pohodlí z Porta

ROZHOVOR S JIRKOU SOUČKEM: Angles: nadčasová elegance a jedinečné pohodlí z Porta

Česká barefootová značka Angles přesunula výrobu do Porta. Jaké byly důvody a co mohou zákazníci od nové kolekce očekávat zodpoví Jirka Souček.

 

Elegantní boty vyladěné do posledního detailu. Propojení stylu, minimalismu a kvality. Přesně takové jsou nové Angles. Boty pro každou příležitost, vyrobené z prémiové kůže, určené pro milovníky klasických střihů i barev. Nohám dodají pocit lehkosti a pohodlí. Po šesti letech výroby v malé rodinné dílně v podhůří Bílých Karpat přesouváme výrobu do Portugalska. Co všechny tyto změny znamenají pro Angles? Ptáme se Jirky Součka, majitele značky.

Výroba Angles se od vydání minulého čísla Barefoot Magazínu přesunula ze Zlína do Portugalska. Proč zrovna tam?

Portugalsko je známé tím, že umí vyrábět vysoce kvalitní boty. Hlavně v okolí Porta mají podobnou tradici jako my ve Zlíně. Jenom se na rozdíl od Česka za těch sto let od založení prvních větších továren rok od roku posouvají a zlepšují. U nás jsme se bohužel kvůli komunismu na desítky let zasekli a už to těžko doženeme. Portugalci vyrábějí pro největší světové značky a mají tak nejen spoustu zkušeností se spoluprací s náročnými zákazníky, ale také dost prostředků na technologické inovace.

Co vás přimělo opustit Zlín? Vypadalo to, že jste tam spokojení a dodávali jste krásné boty.

Už od doby, kdy jsme značku založili, nás trápilo, že jsme neměli dostatek bot. Zákazníci by je chtěli kupovat, my jsme ale prostě nebyli schopní poptávku uspokojit. Snažili jsme se se situací popasovat různými způsoby, a dokonce si v jednu chvíli říkali, že možná ani nemá smysl, abychom se značkou pokračovali. Vyzkoušeli jsme několik českých továren, ale vždy jsme někde narazili.

Náhodou jsem se dozvěděl, že u italského jezera Lago di Garda pořádají veletrh výrobců obuvi. Viděl jsem v tom poslední šanci, jak se značkou něco udělat a konečně ji posunout dál. Byl únor, společně s kolegy jsme nasedli v odpoledních hodinách do auta a vyrazili. Hned druhý den ráno jsme prošli branou veletrhu s jediným cílem: najít nového výrobce pro Angles, ideálně právě z Portugalska.

Jak probíhal výběr nového výrobce?

Na veletrhu nám bylo na první pohled jasné, že se nám otevírají úplně nové možnosti. Zároveň nás mile překvapilo, že výrobci mají o spolupráci s malou českou barefoot značkou zájem. Posbírali jsme kontakty, nechali si vyrobit vzorky podle našich modelů a vyrazili do Porta v Portugalsku.

Osobní vztah a chuť se společně posouvat – to pro nás bylo jedno z důležitých kritérií výběru nového partnera, proto jsme nakonec zůstali u jednoho z menších výrobců. Viděli jsme, že mají zájem pro vás vyrábět co nejlepší boty a dál je zlepšovat, ne si jen odškrtnout zaplacenou fakturu za vyřízenou objednávku.

Tento a další zajímavé rozhovory & tipy si můžete přečíst v elektronické podobě BAREFOOOT magazínu. V tištěné podobě se na vás těší na prodejnách, nebo ve vaší nové objednávce.

Čím jsou nové Angles jiné?

Na první pohled hlavně kvalitou. Od materiálů po detaily ve zpracování. Konkrétně máme nově prošité podešve, mnohem lepší kůže a mimo jiné i o dost přísnější výstupní kontrolu. Když jsme poprvé dostali vzorky zimních modelů s měkoučkou voňavou kůží a beránkem ze 100% vlny uvnitř, doslova jsme se s botou v kanceláři mazlili. A zatím kdokoliv, komu jsme nové boty ukazovali, měl dost podobnou reakci. V Portugalsku navíc spolupracujeme s designérem, který přes 20 let navrhuje boty. Využil to nejlepší ze stávajících modelů Angles a posunul je i designem o úroveň dál.

Mění se tedy něco pro zákazníky, kteří si Angles objednají?

Hlavně to, že spoustu bot máme skladem. Už tedy žádné mnohatýdenní čekání, než se konkrétní objednaný pár ušije. Zároveň máme možnost průběžně boty doobjednávat, takže když uvidíme, že je o nějaký model opravdu velký zájem, stačí dát vědět do výroby a za pár týdnů máme na skladě v Česku další várku. Věříme, že díky přesunu do Portugalska budeme schopní konečně dát možnost objednat si naše boty všem, kdo o ně mají zájem. A ještě můžeme slíbit mnohem vyšší kvalitu za stejnou, nebo dokonce nižší cenu.

Nemáš obavu, že přesunem výroby na druhý konec Evropy přijdeš o možnost dohlížet na stálou kvalitu?

Z Prahy do Zlína to i při plně průjezdné D1 trvá déle než letadlem do Porta. V průběhu hledání partnera i vývoje nových modelů jsme v Portugalsku byli několikrát. Zároveň jsme s výrobcem pravidelně v kontaktu on-line, dohlížet výrobu přímo na místě opravdu není potřeba. Jak už jsem říkal, výstupní kontrola je tam na úplně jiné úrovni. Ověřili jsme si to na vlastní oči a skutečně věřím, že boty vždy dorazí v perfektním stavu. To ale neznamená, že bychom pořádně nezkontrolovali každý nový model, než se továrna pustí do sériové výroby. Krása Angles přece jen spočívá hlavně v drobných detailech.

Kam značka Angles směřuje dál? Můžeme se těšit na další novinky?

Teď hlavně chceme co nejvíc lidem ukázat, že i společenské a smart casual boty můžou být báječně lehké, flexibilní a dokonale pohodlné. Máme krásné modely, které chceme co nejvíc rozšířit do světa. Díky spolupráci s designérem se nám ale otevírají i možnosti navrhování úplně nových bot. Chceme nabídnout takové, které na barefoot trhu pořád úplně chybí. Třeba opravdu krásné společenské boty pro dámy zatím asi nemáte šanci najít. Ono také bez podpatku není vůbec sranda je navrhnout. Přesně takové výzvy nás ale baví.

Kam dál povedou vaše kroky?

 Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.