Angles: Stovky hodin poctivé ruční práce

Angles: Stovky hodin poctivé ruční práce

Za výrobou barefoot bot jsou ukryty stovky hodin poctivé ruční práce, lidského doteku a úsilí. Nahlédněte pod pokličku české značky Angles.

Zlínsko, malý moravský region, který proslavil světový obuvnický magnát Tomáš Baťa, ukrývá mnohé obuvnické poklady. A to především lidi, ve kterých toto řemeslo žije dodnes, a také stroje, které za sto let své existence neztratily pevnou nit. Obojí dohromady tvoří dokonalý základ pro to, aby Zlín opět vzkvetl obuví. 

A proč ne zrovna barefootovou. V jednom menším městě nedaleko Zlína se totiž usídlila i jedna z mála klasických ryze českých barefootových značek, s neklasicky anglicky znějícím názvem Angles. A my vás k nim vezmeme nakouknout.  

Česká značka s nečeským názvem  

Název Angles na první pohled nemá s barefoot obuví nic společného. Nenechte se ale mýlit, na druhý už ano. Angles totiž v angličtině znamená „úhly” a směřuje tak na stovky úhlů, kterými se naše noha při chůzi řídí. „Naším cílem bylo zapadnout mezi běžné značky obuvi, nechtěli jsme se nějak extra lišit. Jsme značka klasických střihů.” říká majitel značky Jirka Souček. A přesně taková je i celá filosofie Angles. Vyznává běžný moderní vzhled obuvi, která je téměř nerozeznatelná od obyčejné konfekční boty. Tyhle boty se nemusíte bát vzít do divadla, na pohovor nebo klidně na návštěvu anglické královny.  

Jirka ještě dodává, že Dřív byli fanoušci barefoot spíš jako sekta. Každý barefooťák měl potřebu mít extra odlišné boty, ze kterých je na první pohled zřejmé, že jsou barefoot. Proto jsme se s naší značkou chtěli odlišit a nabízet klasické boty, které mezi ostatními zbytečně nezáří, spíš naopak, přirozeně zapadnou, ale při tom jsou noze, tělu a zdraví prospěšné. Ta doba už je naštěstí pryč, ale my s naší vizí pokračujeme dál.” 

Od prototypu k hotové botě 

Šít boty zní jako jednoduchá věc. Ovšem po prohlídce šicí dílny změníte názor raz dva. Je to věda, jako každá jiná. Začneme třeba u toho, jak obrovská znalost materiálů je nutná. Není to totiž jen o kůži nebo jiném typu svrchní části boty, ale je potřeba znát různá lepidla a jejich vlastnosti, nitě, materiály na podešve, a podobné zdánlivé drobnosti, na kterých ve výsledku velmi záleží.

Vývoj jednoho vzoru obuvi trvá přibližně půl roku až rok, než se vychytají všechny mouchy. A že jich je. Celý tento půlrok se boty stříhají, šijí a kompletují ručně a ladí se každý milimetr (i míň), než si střih sedne. 

Jakmile je střih kompletní, což znamená, že jsou vychytané všechny fáze výroby až po navlečení tkaničky a nazutí na nohu, teprve pak se pořizují speciální výsekové nože. Jeden nůž pro jeden model a každou velikost. Takže je to spíš série výsekových nožů, které pak ale hodně zjednoduší a zrychlí proces výroby. 

výsekové nože

Historie se prolíná celou ryze českou výrobou

Významným milníkem značky byl přechod od klasických plotnových podrážek k miskovým podešvím, sériově vyráběným a lisovaným, jak jinak než v Čechách. 

Dílna Angles se může pochlubit několika původními stroji z baťovských závodů. Baťa je na Zlínsku prostě všudypřítomný. Jedním z nich je právě mašina na vysekávání kůže nebo lis, kde se teplem vytlačuje logo značky do připraveného už vyseklého koženého kusu.

Obuv Angles se chlubí ryze českou výrobou a materiály od českých dodavatelů (část má původ v EU). Má vlastní podešve, kopyta i českého dodavatele tkaniček.  

stroje z výroby Angles

Testováno na lidech 

Angles má i vlastní kopyta (jak jinak než české výroby), nejsou to ale prachobyčejná kopyta ledajakého ševce. Tahle jsou vyvinuta odborníky a vědci přesně na míru českému chodidlu. Za jejich vznikem stojí dlouhý pečlivý univerzitní výzkum, který byl pod taktovkou samotné Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Jejich vzniku a vývoji předcházely stovky hodin 3D skenování přesně 1056 nohou. Zajímavostí je, že nejvíce vzorků chodidel bylo naskenováno během festivalu Colours of Ostrava. 

„Tvar chodidel je daný geneticky, u Čechů je typická větší šířka nohy. Například Italové mají chodidla výrazně užší. Naším cílem bylo vytvořit kopyta přímo pro české a slovenské nohy.” dodává k výzkumu Jirka. Cílem bylo získat co nejvíce různých vzorků nohou, porovnat je a navrhnout ideální optimální kopyto, které sedne českým nohám na míru. 

kopyta na míru českému chodidlu

6 otázek na Jirku Součka, majitele značky Angles

Jirko, přiznejte se, kolik máte doma párů obuvi? Je to jen barefoot?

Strašně moc, asi 20. I konkurenčních značek samozřejmě. Hodně boty testuju. Nebarefootové mám doma asi jen lyžařské boty, cyklistické a jedny běžecké pro extrémní závody.

Vaší velkou inspirací je Baťa. V čem? 

Fascinuje mě celý jeho životní příběh. Nejen podnikatelský, ale i lidský. To, jak uměl dát lidem práci, vést je a motivovat, aby sami fungovali a přemýšleli. Fascinuje mě jeho přístup k životu, podnikání i způsob přemýšlení. Vlastně všechno.

Jirka Souček v modelu Zeus

Co říkáte na český barefootový trh? Je něco, co vás překvapuje?

Asi mě nikdy nepřestane fascinovat, kolik českých barefootových značek již vzniklo a další přibývají. Je skvělé vidět, že českému zákazníkovi není lhostejné, jakou botu obuje. Líbí se mi, že se do Čech vrací řemeslo, a že se tu boty zase šijí. Je jedno, jestli barefoot nebo nebarefoot, k Čechám to tak nějak patří a je to dobře. 

Která je vaše nejprodávanější bota?

Jednoznačně balerínka. Je to naše unikátní bota, je elegantní, designově minimalistická, vzdušná a velmi oblíbená. Prodávají se stovky až tisíce ročně. Na českém trhu moc vkusných jednoduchých balerínek není.

Chystáte nějaké speciální limitované edice nebo nové modely?

Určitě, neustále. Zatím se držíme klasických střihů, věnujeme se jejich rozvoji, ale nebráníme se speciálním kolekcím zaměřeným třeba na jedinečné okamžiky nebo místa v Čechách. Zatím na to ale nebyl prostor. Nicméně jednu novinku chystáme už na jaro 2022, tak se máte na co těšit.

Proč by si měl člověk koupit boty právě od Angles? 

Protože jsou nejhezčí. :) To si musí každý vyzkoušet sám, a pak už nebude chtít jiné. Navíc se jako jedna z mála značek chlubíme opravdu ryze českou malou rodinnou dílnou a podporujeme lokální české dodavatele.

Angles v číslech 

  • rok 2016 začíná psát historii značky Angles  
  • 10 lidí pracuje v dílně  
  • 250300 gramů váží průměrně jedna obyčejná barefootová bota (proti tomu běžná konfekční bota může mít klidně i kilo, to je jiná váha) 
  • 70 000 Kč stojí jedna série velikostí výsekových nožů 
  • 30 000 párů obuvi (zhruba) je doposud prodáno
  • tisíce spokojených zákazníků 
  • miliony nachozených barefoot kilometrů 

Dnes jsme vás vzali podívat se do malé rodinné dílny na Zlínsku, kde se rodí k životu barefootové skvosty české značky Angles. Brzy vás seznámíme s dalšími značkami. Barefoot totiž není jen o obuvi, ale o příbězích, které za ní stojí a o kterých stojí za to psát. Pokud jste zvědaví, jak barefoot boty, ve kterých se nemusíte bát navštívit ani anglickou královnu, vypadají, koukněte SEM na náš web. 

Kam dál povedou vaše kroky?