Slow vs. fast fashion a jejich dopady nejen na váš šatník

Slow vs. fast fashion a jejich dopady nejen na váš šatník

Znáte pojmy fast a slow fashion? Pokud vám není lhostejný příběh vašeho nejnovějšího módního kousku, jeho ekologická stopa či výrobní podmínky, začtěte se.

I když se nám dnes zdá všudypřítomný, pojem slow fashion (pomalá móda) není v našich slovnících odjakživa. Jeho skutečný význam začínáme chápat až v posledních letech, kdy jeho popularita enormně stoupá. Tento termín poprvé použila spisovatelka a expertka na výzkum udržitelnosti Kate Fletcher v roce 2008 ve své publikaci Sustainable Fashion and Textiles.

Slow fashion vznikla jako odezva ke stále populární fast fashion (rychlé módě), která funguje na principu co nejrychlejšího a nejlevnějšího uspokojení poptávky konzumního zákazníka. Slow fashion se snaží řešit nejen palčivé otázky ohledně životního prostředí a jeho stále nevypočitatelnější budoucnosti, ale také etické podmínky pro zaměstnance nebo samotné dodavatele.

Chamtivá náruč fast fashion

Oblékání je naším sebevyjádřením a potřebou ukázat světu, kdo vlastně jsme. Pokud si zatím nejsme jistí nebo nás baví střídat styly podobně jako ponožky, fast fashion neváhá podat pomocnou ruku. Díky nízkým nákladům a donebevolající nadprodukci dokáže ukojit touhu po novém klidně každý týden. Navíc za příznivou cenu, díky které nám nebude líto daný kousek po pár nošeních vyhodit.

Zatímco v Evropě otáčíme v rukou tričko za lidových 59 korun, v textilních továrnách v Bangladéši a dalších asijských zemích pracují lidé za plat ještě nižší, než jsou stanovené tamní minimální mzdy. Navíc často ve velmi nebezpečných podmínkách. Výjimkou není ani práce v nelegálních podnicích, tzv. sweatshopech, kde kromě porušování snad všech pracovněprávních předpisů neexistuje nic takového jako dovolená nebo zdravotní pojištění.

Zanedbání protipožárních a jiných bezpečnostních opatření, přetížení elektroinstalace mají za následek tragická neštěstí (při zhroucení budovy továrny Rana Plaza v roce 2013 sčítání odhalilo 1134 identifikovaných obětí, skutečný počet mrtvých ale byl pravděpodobně mnohem vyšší). Pokud zaměstnanec onemocní nebo se mu přihodí úraz (pracovní úrazy nevyjímaje), továrna ho vyhodí a během chvíle nahradí jinou levnou pracovní silou. Prioritou je, aby značky západního světa nepřestávaly se zadáváním výroby.

Lidské utrpení bohužel není jediným dopadem nezodpovědné textilní nadprodukce. Podle informací The World Bank dosahuje spotřeba vody v módním průmyslu každý rok 93 miliard kubických metrů, což by jinak vystačilo pro zhruba pět milionů lidí na rok.

Při výrobě oblečení a kvůli enormní nadprodukci se při následné likvidaci ve spalovnách do ovzduší uvolňují nebezpečné chemikálie a oděvní průmysl si tak stále drží nešťastné horní příčky v pomyslné soutěži o největšího znečišťovatele životního prostředí. Už teď je textilní průmysl zodpovědný za zhruba 10 % celosvětových emisí CO2, což je mimochodem víc, než kolik vyprodukuje mezinárodní letecká a lodní doprava dohromady.

Pokud jste najednou nějak ztratili chuť jít si pořídit tričko ve slevě, pojďme se podívat, co se s tím vším dá ještě udělat.

Slow fashion ≠ instantní spása

Termínem slow fashion se rozumí nejen pomalejší, etičtější a ekologičtější přístupy dodržované při výrobě nového oblečení, ale také myšlenka recyklace a upcyklace kousků již hotových a v minulosti využívaných. Jedná se o nový úhel pohledu na problémy spojené s oděvním průmyslem a nabídku jejich možných řešení.

Kdyby se v tuhle chvíli všichni lidé na planetě rozhodli, že se začnou oblékat pouze do značek, které jednají slušně se svými zaměstnanci, pracují výhradně s kvalitními materiály s certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standard) a svojí produkcí nepřekračují poptávku koncových zákazníků, jistě by se nám na světě žilo alespoň chvíli o trochu lépe. Celý problém módního odvětví by to však vymýtilo jen stěží.

Oblečení je na světě příliš, a nám tak nezbývá, než se svým zodpovědným chováním pokusit jeho další zbytečnou nadprodukci alespoň omezit.

Protože ale nikdo nejsme stoprocentní a každá kapka v moři se počítá, na webu good on you se můžete podívat, jestli se vaše oblíbené značky o udržitelnost alespoň snaží.

Přečtěte si více o textilních certifikátech, ze kterých můžete mít radost, pokud je najdete na svém oblečení.

(Ne)účinné kouzlo zvané recyklace

Recyklace je opětovné využití textilního (i jakéhokoliv jiného) odpadu k výrobě nových produktů. Ne každý kousek z vaší skříně je však vhodný k recyklaci. Než ho vyhodíte do textilního kontejneru nebo nedejbože směsného odpadu, zamyslete se nad tím, jestli si opravdu zaslouží válet na skládce nebo v lepším případě posloužit jako výplň do autosedačky.

Pokud vámi vyřazený kousek ještě není úplně obnošený nebo nenapravitelně zničený, dejte mu druhou šanci v oděvním průmyslu. Využijte on-line nebo dobročinné bazary

Oblečení horší kvality nebo kondice můžete stále ještě darovat na charitativní účely, např. do Armády spásy. V případě, že se loučíte s některým z vašich teplejších kousků, neváhejte ho nabídnout lidem bez domova ve vašem okolí. Co je pro jednoho odpad, může být pro druhého poklad, který mu během mrazivých nocí zachrání život.

Upcyklace jako ekologický manifest i způsob seberealizace

Kreativní duše mohou začít jásat. Moderní doba konečně pojmenovala něco, co naše maminky, babičky a předtím zase jejich maminky a babičky dělaly zkrátka odjakživa. Důvody máme dneska možná jiné než naši předci, přesto není nutné vyhazovat oblečení, které je v naprostém pořádku a jen nás přestalo bavit. Může to být tak snadné jako ustřihnout z kalhot kraťasy, anebo naopak tak velkolepé jako nechat si přetvořit zděděné svatební šaty vaší osobnosti přímo na míru. Pokud tedy chcete svou seberealizaci promítnout do oblečení, zapomeňte na nálety do obchodů a pusťte se do tvorby jedinečných originálů.

Thrifting – nejvíc sexy trend ze všech

Vyčerpávající hrabání se v hromadách zmačkaného oblečení pochybné kvality a odcházení s prázdnou, protože „na to prostě nemám nervy“. Tak takhle už dnes nakupování z druhé ruky nefunguje.

Přijít a zamilovat se. Tak málo stačí v mnohých českých i světových luxusních second handech, kde jsou ty nejlepší kousky už předvybrané, případně opravené a se všemi poctami nabídnuté k prodeji v krásných prostorech nebo kvalitně vyfocené a vyvěšené do on-line výstavních skříní.

Že to zní jako pohádka? Žádná náhoda. Zkušení nákupčí si za své služby samozřejmě neváhají říct o adekvátní odměnu, a proto v těchto „sekáčích“ pořídíte kousky i za několik tisíc korun. Věřte, že za to budou stát.

Pokud jste ale vy sami tím správným hledačem pokladů, napněte plachty a vydejte se na cestu virtuálním prostorem a vyhlášenými thrift shopy. Svoje kroky nezapomeňte nasměrovat také do zapadlých second handů v menších městech a na vesnicích, protože právě tam se skrývají ty nejúžasnější úlovky za nejlepší ceny.

Etsy – největší online bazar s rukodělnými, vintage a second-hand kousky z celého světa.

1981 – český second-hand on i offline obchůdek, který dává starým kouskům druhou šanci.

Slowbazar – opravdu vytříbený sekáč, zaměřený na nadčasové i luxusní značky.

Textile house – oblíbený řetězec, ve kterém si vždy pořádně pohrabete. Najdete jej snad v každém větším městě. 

Vinted  – on-line bazar s oblečením. Staré pošlete snadno dál a svůj šatník doplníte hravě o nové.

Cosmickids – minimalistická nadčasovost, kvalita a pečlivý výběr, který potěší základy každého šatníku.

Malé černé – útulný obchůdek s kvalitním výběrem, ve kterém si snadno vyberou jak dámy tak pánové.

Moment  – charitativní sekáč jehož výtěžek jde na české neziskovky. Podpořit jej můžete nákupem i svým starým oblečením.

Retro komnata  – true vintage ráj, jako z almary po babičce. V brněnské komnatě se také šije nadčasová kolekce šatů.

Luxury bags  – second hand pro náročné. Výběr pouze z luxusních značek a doplňků od světových módních návrhářů.

Felicity Foxs  – současné i vintage parády nejen do šatníku. Krom oblečení a retro doplňků tu najdete i dobový home decor.

Změňte pohled na svůj šatník

Pokud vás výše zmíněné cesty nelákají, máme pro vás jeden tip na slow fashion pro začátečníky i pokročilé. Přemýšlejte nad svým šatníkem jinak. Ano, až takhle snadné to je – až na to, že to není snadné ani trochu.

  • Nesnažte se naplnit si skříň všemi střihy a barvami „kdyby náhodou“ vyberte to, co sedí vám a co budete rádi nosit kdykoliv.
  • Čtěte cedulky. Nejen kvůli tomu, abyste věděli, jak oblečení správně prát, ale abyste věděli, co na sobě nosíte.
  • Investujte do kvality, ne do kvantity. Za cenu čtyř mizerných akrylových svetrů, které brzy vyhodíte, už pořídíte jeden vlněný kousek, který vám vydrží celý život.
  • Používejte selský rozum povolené švy a odpadající knoflíky už v obchodě neznačí nic dobrého.
  • Než s vybraným kouskem zamíříte k pokladně, položte si otázku, jestli ho budete umět kombinovat alespoň na pět způsobů a nepřestane vás brzy bavit.
  • O své kousky dobře pečujte a snažte se, aby vám vydržely co nejdéle.

Vyskočte ze začarovaného kruhu neustálého nakupování a následného rychlého vyřazování nekvalitního oblečení. Místo toho si raději vybudujte nadčasový a dobře šitý šatník z několika základních (a zásadních) kousků, které budete s láskou nosit celé věky a nebudete se po pár měsících muset shánět po jejich náhradnících. Ano, i tohle je slow fashion.

Pro vyhodnocení efektivity vašeho šatníku a jednotlivých kousků existuje rovnice zvaná CPW (Cost per wear) neboli cena za jedno nošení. Ať už tomu budete říkat jakkoliv, tahle čísla mluví jasně: „Kupovat levné věci vás přijde draho!“

Počty jsou snadné:

Jana po dlouhém zvažování zainvestuje do jednoduchých, ale velmi dobře zpracovaných šatů od oblíbené návrhářky. Zaplatí 3 500 Kč. Šaty v následujících dvou letech nosí alespoň jednou týdně (oblékla je tedy zhruba 52x), vždy v jiném outfitu a vždy s láskou. Nejen proto, že stály dost peněz, ale hlavně, že se jedná o její oblíbený kousek, dává si záležet na péči o ně a chce, aby jí vydržely ještě mnoho let. Proto předpokládejme, že se jejich číslo CPW bude ještě snižovat.

CPW = 3 500 (cena) / 52 (počet nošení) = 67 Kč za jedno nošení.

Ta stejná Jana si jednoho dne krátila čekání v obchodě s fast fashion a na figuríně zahlédla šaty, které ji zaujaly. Nebyla si jistá jejich barvou ani tím, jak jí seděly, ale za tu cenu 450 Kč si je prostě vzala s tím, že uvidí. Doma zjistila, že se jí nehodí ke zbytku šatníku a vlastně je nemá kam nosit. Na sobě je měla dvakrát, ale cítila se v nich pokaždé nesvá, napodruhé dokonce natolik nepohodlně, že jí to zkazilo náladu. Po příchodu domů je ze sebe s uspokojením svlékla a pověsila dozadu do skříně. Od té doby je neviděla.

CPW = 450 (cena) / 2 (počet nošení) = 225 Kč za jedno nošení.

Botky samochodky aneb To mám snad chodit NaBOSo?

Stejně jako všechny ostatní kousky je i boty potřeba vybírat s rozvahou a pro jejich vyšší cenu a náročnost zpracování možná i o to pečlivěji. Výroba jakékoliv boty je komplikovaný proces nejen zatěžující životní prostředí, ale hlavně téměř vylučující recyklaci. Většina obuvi se totiž skládá z více druhů materiálů lepených nebo sešitých k sobě. Avšak nic není tak černé, jak to může vypadat. Pokud hledáte značky bot, které využívají recyklaci materiálů, sáhněte po Xero shoes nebo Ahinsa shoes.

Jak tedy na to, když chcete chodit, ale nechcete škodit? Zapomeňte na koženku nebo polyuretan. Ať už tomu výrobce říká jakkoliv, většinou prostě a jednoduše jde o ropu. Z podobné obuvi vám taky kromě puchýřů může naskočit i vyrážka, o pohodlí se tu nedá mluvit už vůbec. Koženka se chodidlu nejen nepřizpůsobí, neustále tlačí, ale hlavně je jako materiál naprosto neprodyšná. K vaší noze nepustí vzduch a ta se během dne snadněji zapaří.

Za přizpůsobivou a prodyšnou koženou dámskou či pánskou obuv vám jednak poděkuje vaše noha, jednak si budete užívat po celé roky dlouhou životnost těchto bot. Nebudete tak zvyšovat svou uhlíkovou stopu brzkou koupí dalšího podobného páru.

Jedním z častých argumentů, proč se vyhnout kožené obuvi, bývá váha. Pevná bota z hovězí kůže může vážit klidně až jeden kilogram. Pokud je pro vás tento aspekt rozhodující, skvělou alternativou by vám mohly být kožené barefoot boty značky Angles lehké jako pírko a ušité v malé zlínské dílně za těch nejbohabojnějších podmínek. Nahlédněte do zákulisí v reportáži. Díky nim získáte nejen svižný krok, ale také čisté svědomí. Nejvyšší kvalita a tvar vyšperkovaný přesně pro česká a slovenská chodidla vás jistě nenechají na pochybách, že tudy cesta rozhodně vede.

Slow fashion značky, o kterých stojí za to vědět

Green butik – stylové kousky z příjemných přírodních materiálů podporující etickou výrobu.

ROJI – kvalitní a nadčasové oblečení, které tvoří česká návrhářka Jitka Ročňová.

NILA – obchod s udržitelnou módou, bytovými doplňky a dárky. Šetrné k přírodě i lidem.

White Sage Fashion – česká udržitelná značka s módou, doplňky a ratanovým nábytkem.

Organic Basics – dánská značka basic oblečení s etickým a ekologickým přístupem k výrobě. 

Kings Of Indigo – nadčasová móda vyrobená s ohledem na udržitelnost od nizozemské značky. 

weconcept – móda a plánování eventů s láskou a zodpovědně k lidem i planetě.

Les Goodies – základní kousky dámského šatníku. Minimalistické, přírodní a udržitelné.

Ať už tedy vaše další kroky povedou k designérovi, do second handu, do Zary nebo třeba do babiččiny skříně, snažte se sobě a svým kouskům připravit ten nejpohádkovější příběh: „A žili spolu šťastně až do smrti (nebo do ekologické recyklace).“

Stylistka Gabriela Zimová 

Kam dál povedou vaše kroky: